سوالات شبکه


مشکلات اینترنت و شبکه

1- چرا ADSL منزل  با زنگ تلفن قطع می‌شود؟

از آنجائیکه در تکنولوژی ADSL، صدا و دیتا بصورت اشتراکی بر روی یک کانال، یعنی زوج سیم مسی انتقال داده می‌شوند، چنانچه شرایط لازم برای استفاده همزمان برقرار نباشد، می‌توانند روی یکدیگر اثر منفی بگذارند. با وجود آنکه صوت و اطلاعات در گستره طیف فرکانسی زوج سیم مسی در مکان‌های مختلفی قرار داده می‌شوند، اما این امکان وجود دارد که عملکرد آنها روی یکدیگراثر نامطلوب بگذارد. برای جلوگیری ازاین موضوع باید از مدارساده‌ای بنام Splitter استفاده شود.
قاعده براین است که برای هر ارتباط ADSL از دو Splitter استفاده می‌شود که یکی در سمت مشترک و دیگری در مرکز مخابراتی نصب می‌شود. بدیهی است اگر از این دستگاه‌ها برای گوشی‌های تلفن یا ارتباط مودم خود استفاده نکنید، سرویس شما می‌تواند دچار اختلال شود.


2- آیا در خدمات ADSL پهنای باند مشتری‌ها را برای Download محدود کرده‌اید؟

همانطور که می‌دانید، سرویس‌های ADSL بصورت اختصاصی نبوده و پهنای باند ارائه شده در این سرویس بصورت اشتراکی است. به صورتی که پهنای باند مشخصی که بر اساس استانداردهای موجود محاسبه می‌شود، برای استفاده در اختیار بیش از یک مصرف کننده بصورت مشترک قرار داده می‌شود. دراین‌صورت بدیهی است هنگامی که برخی از کاربران از سرویس استفاده نکنند، امکان بهره‌گیری از پهنای باند بیشتری برای سایرین وجود دارد.

3- چرا در برخی از مناطق مخابراتی سرویس ارائه نمی‌شود؟

در برخی از مناطق به دلیل نبودن امکانات مخابراتی از قبیل نداشتن فضا، عدم امکان برقراری خطوط E1 برای ارتباط مرکز با شبکه شرکت و بسیاری دیگر از مسائل امکان برقراری سرویس ADSL موجود نیست. اما شرکت در تلاش است که با همکاری مخابرات شرایط لازم را برای همه مناطق فراهم کند.

4- چه مدت طول می‌کشد که پس ازعقد قرارداد اینترنت بی‌سیم یا ADSL سرویس راه‌اندازی شود؟

بطور معمول هفت روز کاری.

5- چگونه می‌شود از یک شرکت دیگر که در حال حاضر ADSL داریم به سراغ شما بیاییم؟

از اینکه چنین تصمیمی گرفتید بسیار خرسندیم. برای این منظور باید ابتدا در خواست جمع‌آوری سرویس از شرکتی که درحال حاضربا آن ارتباط ADSL دارید به مخابرات ارسال شود و خط شما به اصطلاح از طرف شرکت کنونی آزاد گردد. پس ازآن شما باید از طریق شرکت دوباره درخواست برقراری سرویس ADSL نمایید. باید توجه داشته باشید که شرکت عمومآ طی حداکثر هفت روز کاری اقدام به برقراری سرویس ADSL برای مشترکین خود می‌کند، اما ممکن است که سرویس دهنده کنونی شما در آزاد کردن خط تلفن شما تاخیر داشته باشد.

6- اصطلاح رانژه کردن خط، یعنی چه؟

برقراری ارتباط سیم مشترک با Splitter شرکت سرویس دهنده توسط شرکت مخابرات را عمل رانژه کردن می‌گویند.

7- مشخصات یا مارک مودم‌هایی که با سرویس ADSL شما سازگار باشند چیست؟

از آنجایی که تجهیزات مورد استفاده منطبق با استانداردهای بین‌المللی است، انواع مودم‌های استاندارد قابلیت کارکردن با شبکه ما را دارند.

8- آیا برای مراجعه حضوری از مشتریان مبلغی دریافت می‌گردد؟

کاملاً بستگی به نوع مشکل دارد، اگر مشکل از طرف شرکت باشد، خیر.

9- بعد از رانژه شدن چگونه مطلع شویم که سرویس ما راه‌اندازی شده؟

طی تماسی که از طرف شرکت با شما گرفته خواهد شد اطلاع داده می‌شود و برای نصب حضوری و تحویل سرویس شما زمانی را معین و اقدام لازم صورت می‌پذیرد

10-اسپلیتر چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟

اسپلیتر ابزاری‌ست برای جدا کردن  voiceو data از یکدیگر. از نظر فیزیکی قطعه‌ای‌ست کوچک با یک ورودی برای خط تلفن و دو خروجی برای گوشی تلفن ومودم ADSL.
همان‌طور که می‌دانید یکی از مزایای سرویس ADSL استفاده هم‌زمان از اینترنت و تلفن است. برای جلوگیری از اختلال در دو سرویس (اینترنت و تلفن) نباید دستگاه‌های جانبی (تلفن، فکس و …) به صورت مستقیم بر روی خط تلفن قرار گیرند. (این بدان معناست که برای استفاده از هر دستگاهی که قرار است به صورت مستقیم بر روی خط وصل باشد، یک اسپیلیتر نیاز است.)
اسپلیتر می‌تواند از اختلالات جانبی مانند نویز و قطع و وصلی تلفن و اینترنت جلوگیری کند.

11-علل قطعی‌های مکرر اینترنت +ADSL2 چیست؟

قطع شدن سرویس به صورت پی در پی از دو عامل اصلی ناشی می‌شود:
- وجود نویز برروی خط می‌تواند اختلالاتی را بر روی اینترنت ADSL به وجود بیاورد که این مساله می‌تواند در مخابرات و یا در محل مشترک باشد. نسبت سیگنال به نویز باید استاندارد و مناسب باشد.
گفتنی‌ست نویزها واختلالات موقتی ممکن است قطعی پی در پی را به همراه داشته باشند.
- وجود ویروس بر روی کامپیوتر و یا شبکه مشترک می‌تواند موجب به وجود آمدن این مشکل شود. ویروس می‌تواند عواملی مانند ارسال/دریافت بی‌‌دلیل دیتا و در نتیجه اشغال شدن پهنای باند،  قطع و وصل شدن مکرر و مشکلات دیگر شود. یکی از راه‌های تشخیص ویروس در هنگام استفاده از اینترنت استفاده از دستور netstat-on  است. این دستور باید در محیط command prompt اجرا شود.